
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 5 % |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.2446 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | C0G |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Height | 600 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 1.25 mm |
| Thickness | 711.2 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 50 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Weight | 5.5 g |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 3110
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08139
Ext.Price$0.08139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08139 | $0.08139 |
| 10 | $0.03129 | $0.31290 |
| 50 | $0.02800 | $1.40000 |
| 100 | $0.02505 | $2.50500 |
| 500 | $0.02189 | $10.94500 |
| 1000 | $0.01941 | $19.41000 |
| 3000 | $0.01620 | $48.60000 |
| 5000 | $0.01352 | $67.60000 |
| 10000 | $0.01128 | $112.80000 |
